Tikinti, dizayn, təmir

İnsan tapmacası mövzu ilə bağlı sosial elmlər dərsi (5-ci sinif) üçün təqdimatdır. İnsan tapmacası, mövzusunda sosial elmlər dərsi üçün təqdimat (5-ci sinif) Yaxşı inkişaf etmiş beyin var

Ədəbiyyat və sosial elmlərin inteqrasiya olunmuş dərsi “İnsanın sirri nədir?”

Məqsəd (ədəbi) tədqiq olunan hekayəni ümumiləşdirmək, Gerasimin obrazını nəzərdən keçirmək, onun xarakter keyfiyyətlərini vurğulamaqdır.

Məqsəd (ümumi): bir şəxsiyyət kimi insanın əsas keyfiyyətlərini xarakterizə etmək

O.G . Mən bugünkü dərsə bir şeirlə başlamaq istərdim...(eyni zamanda boğulma səhnəsi də var, çünki bu, yalnız musiqi ilə, sözsüz)

"Nə istəyirsən? Cavab ver?" - həyat məndən soruşdu, -
"Yoxsa bir şey var? Ya da bir şey başa düşürsən?"
“Xeyr, mən qızılı misə dəyişmək istəmirəm.
Mənim üçün nəyisə başa düşməkdən daha vacibdir.

Mən sərvət olmadan edə bilərəm. Amma tale məni göndərdi
Yerin bütün sərvətlərinə heyran olmaq üçün səxavətli bir hədiyyə!
Qərəzsizliyi öyrədin, qərəzsizliyi qov
Mənə insan iştirakını hiss etməyə icazə verin!

Kaş ki, həm tufanda, həm də sükutda başa düşə, qavraya biləydim
İnsan ruhunun gözəlliyi və böyüklüyü!
Kaş məni gözləyən pəncərələrdən keçə biləydim
Tüstü ləpələrini odun parıltısı ilə səhv salmayın!

Kaş ki, onların hikmətini ən maraqlananlardan öyrənə biləydim!
Taleyin mənə göndərdiyi budur - anlamaq bacarığı!
Dünyada ancaq belə sərvətin qiyməti yoxdur,
İstənilən dərinliyin dibinə düşməyi mənə hədiyyə et!..

Bu gün hansı iş haqqında danışacağıq?

Eşitdikləriniz və gördükləriniz əsasında başa düşdünüz ki, bu gün biz İ.S.-nin öyrəndiyimiz yaradıcılığından danışacağıq. Turgenev "Mumu"

Bu gün bütün fikir və qərarlarınızı iş vərəqlərində rəsmiləşdirəcəksiniz. Nəzərə alın ki, hər tapşırığın qiymətləndirmə meyarları var.

ÜSTÜNDƏ. Dərhal ilk sual budur ki, bu hekayənin nə vaxt yazıldığını kim xatırlayır? (əgər varsa, ilin adını özümüz deyək), neçənci əsrdir? (1852 il)

Və biz 21-ci əsrin insanlarıyıq! Və bir çox cəhətdən o illərin hadisələrindən uzaqdırlar, lakin bəzən həyat situasiyaları oxşardır...

Ekrana diqqət! (video Buzqıran)

İndi tapşırığı yerinə yetirməlisən, ona görə də qullarına müraciət et. vərəqlər.

Oxuyun.

INTapşırıq 1. sizə sözlər təklif olunur (insan, it, azadlıq, seçim), hər iki həyat vəziyyətində ümumi olanları seçin və 1 sətirin altını çəkin (tamamilə düzgün)3 b, sona qədər deyil 1b)

O.G . Gəlin seçimlərinizi düzgün yoxlayaq (onları ekranda göstərin): adam, it, seçim!

ON . Qayıdaq “Buzqıran” və “Mumu” ​​filmlərində ekranda gördüklərimizə. insanların davranışlarını müqayisə edin. İnsanlar niyə fərqli davrandılar?

Bugünkü dərsin mövzusu nə kimi səslənə bilər?

(mövzu: İnsanın sirri nədir?)

O.G . Bu mövzunu əsas xarakterimizin, yəni Gerasimin (yunan dilindən "Gerasimos" - hörmətli) taleyindən nümunə götürərək açmağa çalışacağıq.

Təsviri tam nəzərdən keçirmək üçün hərəkətlərimiz üçün bir alqoritm təyin edək.

1. Mətnlə işləmək.

2. Müqayisə edin.

3. Təhlil edin.

4. Nəticə çıxarın.

ON . Gerasim ilk növbədə bir insandır. Biz artıq bu konsepsiya ilə tanışıq

(cavab: biososial varlıq)

Bu tərifi necə başa düşürsünüz? (hər qrupdan versiyalar)

Düzgün cavaba nə qədər yaxın olduğunuzu yoxlayaq

Tapşırıq 2 . İnsan….məxluq kimi doğulur və…..(bioloji, sosial düzgün) kimi inkişaf edir1 b, səhv 0 b)

O.G. Qəhrəmanımız necə insandır, xatırlayaq. Ancaq bunun üçün mətndəki sitatları istinadlarda verilən epitetlərlə uyğunlaşdıraraq klaster yaradaq.

Tapşırıq 3. (qruplar üzrə xarakteristikalar - klaster - meyarlar)

qəfildən harasa bir küncə gedər və süpürgəsini, kürəyini uzaqlara atıb üzünü yerə yıxar və tutulan heyvan kimi saatlarla sinəsi üstə hərəkətsiz uzanardı. Amma insan hər şeyə öyrəşir, Gerasim isə nəhayət şəhər həyatına öyrəşir

faytonçular və ya barj daşıyıcıları kimi qəmli nəğmələrini çıxaranda mırıldanmaq, oxumaq, yəni yellənmək, gözlərini yumub başını yelləmək. Antipka dəhşətə gəldi

əziyyət

O, öz vəzifəsini əzmlə yerinə yetirdi: həyətində heç vaxt çip və ya zibil qalmamışdı; əgər çirkli mövsümdə onun əmri ilə verilən sınmış su ləpəsi lülə ilə hardasa ilişib qalsa, o, yalnız çiynini tərpətəcək - həm də təkcə araba yox, atın özü də yerindən itələnəcək; Nə vaxt odun doğramağa başlasa, baltası şüşə kimi çalır, kündə parçaları hər tərəfə uçur;

bütün əmrləri dəqiq yerinə yetirdi

Onu sadiq və güclü bir gözətçi kimi bəyəndi.

Çalışqan, səmərəli, itaətkar

bəs yad adamlar, belə ki, bir gecədən sonra iki oğrunu tutandan sonra onların alın nahiyəsini bir-birinə vurub, elə vurub ki, heç olmasa polisə aparmayıb, qonşuluqda hamı ona hörmət etməyə başlayıb. çox;

Qəriblər tərəfindən əziz

heç kəs paytaxtda onun yerində oturmağa cürət etmirdi. Ümumiyyətlə, Gerasim sərt və ciddi xasiyyətli idi, hər şeydə nizam-intizamı sevirdi; hətta xoruzlar da onun qabağında döyüşməyə cəsarət etmədilər,

Gerasim sərxoşlara dözə bilmirdi...

Qazın əhəmiyyətli və həssas bir quş olduğu bilinir; Gerasim onlara hörmət hiss etdi, arxasınca getdi və onları yedizdirdi; özü də sakit bir gander kimi görünürdü.

Sərt və sakitləşdirici

Bütün kar-lallar kimi o da çox çevik idi və çox yaxşı başa düşürdü ki... ona gülürdülər.

Ağıllı, anlayışlı

Gerasim ondan çox qorxurdu

Xanımdan qorxur

Amma insan hər şeyə öyrəşir, Gerasim isə nəhayət şəhər həyatına öyrəşir

Təvazökar (itaətkar)

Bütün gecə onunla məşğul oldu, onu yatırdı, qurudu

Heç bir ana övladına Gerasimin ev heyvanına baxdığı qədər qayğı göstərmir.

qayğıkeş

Gerasim... onu dəlicəsinə sevirdi... və başqalarının onu sığallaması onun üçün xoşagəlməz idi: qorxurdu, bəlkə də, onun üçün, onu qısqanırmı - bir Allah bilir!

sevən

İstinad üçün sözlər: acgöz, mehriban, darıxdırıcı və çaşqın, zəhmətkeş, lal, güclü, sərt və sakit, amansız, qapalı, qayğıkeş, tənbəl, qəriblər tərəfindən hörmət edilən, əziyyət çəkən, qəzəbli, xoşbəxt, itaətkar, sevən, cəld, təvazökar(itaətkar), xanımdan qorxur.

Əvvəlcədən qara olanı edib lövhəyə asa bilərik. uşaqlar özləri yazır, cədvəldə yoxdur

(bir sitat üçün düzgün seçilmiş epitet1 xal , hər qrupda 3 sitat var, bu da sonda bu iş üçün 3 xal deməkdir)

Hər qrupu dinləyirik və lövhədə yerləşdiririk (standart yerləşdirə bilərsiniz)

ON . Müəllif qəhrəmanı tez-tez kiminlə müqayisə edir? (heyvanla). Yəni hansı xüsusiyyətlərə diqqət yetirir, sosial və ya bioloji (cavablar)

Ancaq yadda saxlamaq lazımdır ki, sosial elmlərdə insanın müxtəlif xüsusiyyətləri var

Tapşırıq 4 . Dəyişikliklər: fərdi, fərdilik, şəxsiyyət (hamısı 2b, 2.1-1b düzgün, heç biri -0b)

Fərqin nə olduğunu başa düşmək üçün edəkMəşq edin Lövhədə:

Onun böyüməsi (söhbət fərddən gedir), dəyişməsi, inkişafı (söhbət fərdilikdən gedir) nəticəsində insan müəyyən həyat təcrübəsi, dünya haqqında, özü (şəxsiyyət) haqqında biliklər əldə edir.

ON . İnsan fərd olaraq doğulur, amma şəxsiyyətə çevrilir. Hər bir insanın: iradəsi, azadlığı, səbəbi (Tapşırıq 5. Anlayışları oxuyun və anlayışları izah edin)

O.G. Hər bir insanı şəxs adlandıra bilərikmi? (versiyalar)Əlbəttə yox!

ÜSTÜNDƏ. Gerasimi şəxs adlandırmaq olarmı? Nə ilə bəxş olunub və nə əskikdir? (versiyalar)

ÜSTÜNDƏ. Niyə bir insan kimi inkişaf edə bilmədim?

O.G . O, necə yaşayırdı? Onun kənd həyatından bəhs edən parçanı oxuyun.Tapşırıq 6.

Moskvanın ucqar küçələrindən birində, ağ sütunlu, asma qatlı və əyri eyvanlı boz evdə bir dəfə çoxsaylı qulluqçuların əhatəsində bir xanım, dul yaşayırdı. Oğulları Sankt-Peterburqda xidmət etdi, qızları evləndi; O, nadir hallarda çölə çıxır və xəsis və darıxdırıcı qocalığının son illərini tənhalıqda keçirirdi. Onun sevincsiz və fırtınalı günü çoxdan keçdi; lakin onun axşamı gecədən də qara idi.

Bütün qulluqçuları arasında ən diqqətçəkən adam, on iki düym boyu, qəhrəman kimi qurulmuş və doğuşdan kar-lal olan qapıçı Gerasim idi. Xanım onu ​​tək yaşadığı kənddən, kiçik bir daxmada, qardaşlarından ayrı apardı və bəlkə də ən çox xidmət edən əsgər sayılırdı. Qeyri-adi gücə malik olan o, dörd nəfər üçün işləyirdi - iş onun əlində idi və o, ya şumlayanda, həm də nəhəng ovuclarını şumun üstünə söykəyərkən ona baxmaq çox əyləncəli idi, görünürdü ki, təkbaşına, bir adamın köməyi olmadan. at, o, yerin elastik sinəsini parçalayırdı, ya da Petrov haqqında o gün öz dəyirmanı ilə elə sarsıdıcı təsir bağışlayırdı ki, hətta cavan ağcaqayın meşəsini kökündən süpürə bilərdi, ya da o, məharətlə və dayanmadan döyürdü. çiyinlərinin uzunsov və sərt əzələləri rıçaq kimi enib qalxırdı. Davamlı sükut onun yorulmaz fəaliyyətinə təntənəli əhəmiyyət verirdi. O, yaraşıqlı adam idi, bədbəxtliyi olmasaydı, istənilən qız ona həvəslə ərə gedərdi... Amma Gerasimi Moskvaya gətirdilər, çəkmələr aldılar, yay üçün kaftan tikdilər, qışa qoyun dərisindən paltar tikdilər. ona süpürgə və kürək verdi və ona xadimə təyin etdi

O.G . Belə yaşayış şəraitində onun ağlı və iradəsi lazım idimi? (cavablar)

ÜSTÜNDƏ. O, azad idi? Mətndə hansı sözlər onun özü heç nə qərar vermədiyini təsdiqləyir... (cavab verir) Formalaşma üçün şərait yox idi!

O.G . Belə çıxır ki, Gerasim tam hüquqlu bir şəxs kimi heç kimə lazım deyil və bunun dəhşətli nəticəsi onun sevimli itinin faciəli ölümü olacaq! Gerasimin hansı hərəkəti onun hələ də şəxsiyyət ola biləcəyini sübut edir?

ON . Bəs insanın sirri nədir?

Onun şəxsiyyətində!

O.G. Bunlarsız şəxsiyyət formalaşa bilməz?

Azadlıq olmadan! qayıdaqtapşırıq 1 , baxın hansı söz vurğusuz qalıb? (Azadlıq)

ÜSTÜNDƏ. Biz 21-ci əsrin insanları keçmiş əsrlərin əksər insanlarından nə ilə fərqlənirik?

Azadlıq, seçim hüququ!

O.G. Bu həyatda hara lazım olacaq?

Versiyalar

Refleksiya….

Deməli, insanı fərd kimi təyin edən əsas sözlər “seçim, azadlıq”dır.Tapşırıq 7.

Bu sözlərdən biri ilə sinxronlaşdırın. syncwine nədir? Necə qurulub? Cədvəllərinizdə bir ipucu var - syncwine strukturu (maksimum 5 xal syncwine idi) 5 xal, yox – 0 xal)

1 sətir başlığı “Seçim” və ya “Azadlıq”

2-ci sətir – 2 sifət, 1-ci sətirdə ismin xüsusiyyətlərinin və ya xassələrinin təsviri.

3-cü sətir - subyektin hərəkətlərini xarakterizə edən fellər

4-cü sətir - təsvir olunan konsepsiyaya şəxsi münasibəti ifadə edən ifadə

5-ci sətir - söz - 1-ci sətirin sinonimi

O.G. ümumiləşdirək. Ballar hesablanır Cütlükdə işləsəm 9 bal “5”, 7-8 bal “4”, 7-dən az “3”»

D.z

Suallardan birinə ətraflı cavab yazın:

    Gerasim qalibdir, yoxsa uduzan?

    Gerasimdən nə soruşmaq istərdim?

    Nə düşündüyümü anlamaq üçün məktub yazıram...

    Müasir cəmiyyətin azad insanlara niyə ehtiyacı var?

2 nömrəli 5-ci sinifdə sosial elmlər dərsi mövzusunda: “ İnsanın sirri."

Məqsədlər : insan təbiətinin mahiyyəti, insan və heyvanlar arasındakı fərqlər, irsiyyətin bioloji əlamətləri və ona təsir edən amillər haqqında təsəvvür yaradır.

Planlaşdırılan nəticələr:

mövzu: tələbələr sosial elm anlayışlarının konseptual aparatını tətbiq etməyi öyrənəcəklərinsan, sosial varlıq, instinktlər, duyğular insan sirrinin mahiyyətini açmaq; müxtəlif tarixi və müasir mənbələrdən məlumatları təhlil etmək, müqayisə etmək və sistemləşdirmək; əməyin fərd və cəmiyyət üçün əhəmiyyətini izah etmək; insanın bioloji və sosial xüsusiyyətlərini xarakterizə etmək; sosial obyektləri müqayisə etmək, onların ümumi xüsusiyyətlərini və fərqlərini tapmaq;

meta-mövzu UUD : qrupda təhsil qarşılıqlı fəaliyyətini müstəqil şəkildə təşkil etmək; müasir həyat hadisələrinə öz münasibətinizi müəyyənləşdirin; fikrinizi formalaşdırmaq; fikirlərini düzgün və bacarıqlı ifadə etmək bacarığını inkişaf etdirmək; müstəqil olaraq təhsil problemini kəşf etmək və formalaşdırmaq; lazımi məlumatları axtarmaq və vurğulamaq; fəaliyyət subyekti kimi özünə münasibətin yeni səviyyəsini müəyyən etmək; qabaqcıl məlumat axtarışını həyata keçirmək; faktları və hadisələri təhlil etmək, müqayisə etmək, təsnif etmək və ümumiləşdirmək; anlayışların təriflərini vermək;

şəxsi UUD : ictimai və dövlət həyatında fəal və yaradıcı iştiraka yönəlmiş motivasiyanın formalaşdırılması; təkcə şəxsi uğura deyil, həm də cəmiyyətin müxtəlif aspektlərinin inkişafına maraq; qərar qəbul etmək üçün məsuliyyətin artırılması; aktiv fəaliyyət formaları vasitəsilə yaradıcılıq qabiliyyətlərinin inkişafı.

Təşkilat vaxtı

Motivasiya-hədəf mərhələsi

Deyirlər ki, qədim yunan filosofu Diogen, parlaq günəşli bir gündə başının üstündə yanan fənəri qaldıraraq, şəhəri gəzdi və insanlara diqqətlə baxdı. Ondan soruşdular: "Kimi axtarırsan, Diogen?" "Mən bir adam axtarıram" dedi filosof.

    Bu əfsanənin mənasını necə başa düşdünüz?

    İnsan digər canlılardan nə ilə fərqlənir? Bu suala cavab vermək üçün ibtidai məktəbdə öyrəndiklərindən istifadə edin.

    Heyvanlar düşünə bilirmi, danışırmı, yaradıcılıqla məşğul olurmu?

Dərsimizin mövzusu: "İnsanın sirri."

    Sizcə, sinifdə nə danışacağıq?

    Hansı suallara cavab verməliyik?

(Tələbələrin cavabları.)

Dərs planı

    İnsan heyvanlardan nə ilə fərqlənir?

    İnsan niyə doğulur?

Problemli məsələlər . İnsan niyə doğulur? İnsan niyə uzun ömür yaşayır?

Dərsin mövzusu üzərində işləyin.

insan kimdir? Onun xüsusiyyətləri nələrdir? rus filosofu

A.F. Losev yazırdı: “İnsan həmişə həll olunan və heç vaxt həll edilməyəcək əbədi problemdir”.

Bir sözlə, insan əbədi bir sirrdir.

İnsan heyvanlardan nə ilə fərqlənir?

Mən cütlərlə işləməyi təklif edirəm.

(Cütlükdə olan hər bir tələbəyə fərdi tapşırığı olan kart verilir. Onu yerinə yetirdikdən sonra tələbələr kartlarını dəyişir və qarşılıqlı yoxlama aparılır.)

Məşq 1. İnsanın verilmiş xüsusiyyətlərindən onun heyvanlarla oxşarlıq xüsusiyyətlərini və fərq xüsusiyyətlərini seçmək lazımdır. Cədvəldə əvvəlcə oxşarlıqların seriya nömrələrini, sonra isə fərqləri seçin və yazın.

1) Yaradıcı olmaq bacarığı;

2) istirahətə ehtiyac;

3) hissiyyat orqanlarının olması;

4) məqsədlərinin şüurlu şəkildə qoyulması.

Oxşarlıqlar

Fərqlilik əlamətləri

Tapşırıq 2. Aşağıda fiziki və zehni xüsusiyyətlərin siyahısı verilmişdir: onlardan bəziləri yalnız heyvanlara, digərləri - yalnız insanlara, digərləri - həm insanlara, həm də heyvanlara xasdır. Cədvəlin sütunları arasında xassələrin seriya nömrələrini paylayın.

1) Şifahi nitq;

2) Mövsümi tökmə;

3) mənzil tikmək bacarığı

4) nəslin tərbiyəsi;

5) qidaya ehtiyac;

6) qışlama;

7) dik duruş;

8) ünsiyyət ehtiyacı;

9) fantaziya etmək bacarığı;

10) qalın yun.

Heyvanlara xas xüsusiyyətlər

İnsanlara xas olan xüsusiyyətlər

Həm insanlara, həm də heyvanlara xas olan ümumi xüsusiyyətlər

(Tapşırıqların yerinə yetirilməsini yoxlamaq.)

İndi dərsliyimizə müraciət edək və mühakimələrimizin düzgünlüyünü yoxlayaq.

Kitabın 10-cu səhifəsini açaq. "Gəlin bunu birlikdə müzakirə edək" bölməsi.

Müzakirə davam etdikcə diaqram dəftərə köçürülür.

İnsan niyə doğulur?

Bu gözəl və anlaşılmaz dünyada biz özümüzə daim suallar veririk: mən kimim? Mən niyə burdayam? İnsan həyatı boyu bu və bir çox başqa sualları özünə verir və onun taleyi və inkişafı əsasən onların cavabından asılıdır. O, sadəcə duyğularla dolu bir bədəndir, yoxsa başqa bir şey? Niyə insan həmişə xoşbəxt olmur? Niyə həmişə maraqlanmır? Niyə doğulur?

Həqiqətən, hər bir insanın həyatda öz məqsədi haqqında öz fikri var.

11-ci səhifədəki dərslik məqaləsinə müraciət edək və onu oxuyaq.

Məqalənin müzakirəsi.

Beləliklə, ümumiləşdirək.

    İnsan təkcə yemək, içmək, gözəl ev-eşik sahibi olmaq, yalnız özü üçün müavinət almaq üçün doğulmur;

    insan rasional varlıqdır. O, pis işlər görməməli, başqalarının rifahının qayğısına qalmalı, hər şeyi etməlidir ki, Yer planetində hər kəs xoşbəxt və ahəngdar yaşasın.

Bunu dəftərlərə yazırıq.

Dərslərin yekunlaşdırılması. Refleksiya

    Aşağıdakı ifadə və ifadələri necə başa düşürsünüz?

    “Məqsədsiz həyat”;

    "İnsan öz xoşbəxtliyinin yaradıcısıdır."

Ev tapşırıqlarının verilməsi.

SOSİAL MƏNZƏLƏR 5-ci sinif

İnsanın sirri

Nijnyaya Salda, Sverdlovsk vilayəti

2015


Dərsin məqsədi:

Şagirdlərin vahid fikirlərinin formalaşması

insan niyə doğulur, niyə yaşayır,

insanla heyvanın fərqi nədir

Müəllim üçün məqsədlər


Biliklərin yenilənməsi

  • SOSİAL TƏDBİRLƏR nədir?

CƏMİYYƏT BİLİK

CƏMİYYƏT

Biliklərin yenilənməsi

BİLİK


Sosial elm bizə hansı bilikləri verir?

Bir şəxs haqqında bilik

Digər insanlarla münasibətlər haqqında biliklər,

cəmiyyət

cəmiyyət haqqında

Şagirdlər sosial elmlərin bizə nə verdiyini xatırlayırlar

Dövlətlə münasibətləri bilmək

Təbiətlə münasibətlər haqqında biliklər


  • Deyirlər ki, qədim yunan filosofu Diogen parlaq günəşli bir gündə başının üstündə yanan fənər tutaraq şəhəri gəzir və insanlara diqqətlə baxırdı. Ondan soruşdular: "Kimi axtarırsan, Diogen?" - "Kişi axtarıram"- filosof cavab verdi...
  • DİGEN - qədim yunan filosofu

  • Bu əfsanənin mənasını necə başa düşdünüz?

  • Sizcə bugünkü dərsimiz nə haqqında olacaq?

Bir insan haqqında


Dərs motivasiyası

Dərs motivasiyası. Düşünməyə çağırış, ifadələrin müzakirəsi.

  • “İnsan nədir?” sualına cavab verməyə çalışın.

Dərsimizin mövzusu: "İnsanın sirri"

  • “İnsan əbədidir problem, hansı əbədi qərar verilir... - və bu heç vaxt həll edilməyəcək”.

Hansı suallara cavab verməliyik?


Dərs planı

1. İnsanlar heyvanlardan nə ilə fərqlənir?


Dərsin epiqrafı:

  • İnsan , doğulmuşdur arasında özümə oxşar, hələ də olmağı öyrənməlidir insan!

Dərs motivasiyası


Dərsin öyrənmə məqsədi

insanla heyvan arasındakı fərq nədir;

insan niyə doğulur?

insan həyatının dəyərləri nədir.

Ən uğurlu dərs məqsədlərinin formalaşdırılması.


Klaster yaradın. “İnsan digər canlılardan nə ilə fərqlənir”

Müəllim klasterlə işi təşkil edir. Bir tərəfdən insan heyvandır, bioloji varlıqdır.

Bioloji varlıq kimi insan haqqında nə bilirsiniz?

Ancaq bunların hamısı heyvanın əlamətləridir. Bizi heyvanlardan fərqləndirən nədir?

Tapşırığı cüt-cüt yerinə yetirin. Müzakirə.


Bir insan necə fərqlidir? digər canlılardan

Danışa bilir

Yaradıcılıq qabiliyyətinə malik

Alətlər hazırlamağı bacarır

Yaxşı inkişaf etmiş beyin var

Dik yeriyə bilir

Lövhədə hazır klaster görünür /təxmini/

Plana uyğun hərəkət etməyi bacarır

Özünü bilən

Xəyal gücü var


Mətndəki boş yerləri doldurun:

çıxış

İnsan, heyvanlardan fərqli olaraq, ________ var, ___________________ qadirdir, hərəkət edə bilər ___________ , yaxşı inkişaf etmiş _________________ var, ____________________ yaradır.

dik gəzinti

plana uyğun olaraq

beyin

alətlər

Biliyin ümumiləşdirilməsi


Müəllim şagirdləri müzakirəyə aparır

  • Bəziləri inanır ki, insan xoşbəxtlik, firavan və doymuş həyat üçün yaradılmışdır.

  • Başqaları isə insanın məqsədini Vətənə xidmətdə, xeyirxah işlər görməkdə, insanlara humanist münasibətdə görür.

  • İnsanlar deyirlər ki, insan sağlığında ev tikməli, ağac əkməli, uşaq böyütməlidir.

Problem üzərində işləyir


Kartlarla işləmək:

Məşq 1 İfadələri tamamlayın:* Uşaq doğuldu. Onun böyüməsi və inkişafı üçün onu cəmiyyətdə elə tərbiyə etmək lazımdır ki, _______________

Kartlarla işləmək, müzakirə etmək, nəticə çıxarmaq.


Kartlarla işləmək:

Tapşırıq 2.

Cümləni tamamlayın.

Uşaq doğuldu. Onun böyüməsi və inkişafı üçün, ___________ üçün həmyaşıdları ilə ünsiyyət qurmalıdır.


İŞ

DƏRSLİYƏ GÖRƏ

Səhifə 11

Dərslik mətni ilə işləmək. Məlumatın müzakirəsi, tələbələr öz fikirlərini bildirirlər. Qiymətləndirməni verirlər.


V. D. Berestovun "Kimin on iki yaşı var ..." şeirini oxuyun.

  • On iki yaşı olan hər kəs minlərlə il əvvəl uşaq bağçasına getdi. Bu çox qızıl uşaqlığını az qala utanaraq xatırlayır. Onu tez unudun! Axı belədir
  • Qəhrəmanın tərcümeyi-halında ləkə var.
  • Şeiri cüt-cüt müzakirə edin və uşaqlığın “qəhrəmanın tərcümeyi-halında qüsur” olması fikrini təkzib edin (və ya razılaşın).
  • Demək olarmı ki, uşaqlıq dünyası sehrli bir dünyadır, uşaqlıq isə insan həyatının dəyərlərindən biridir?
  • Niyə?

Şeirin müzakirəsi. Məzmun üzrə söhbət.


  • Dəyərlər– insanın hansı məqsədlərə can atması ilə bağlı cəmiyyətdə və ya əksəriyyəti tərəfindən tanınan fikirlər

Bir insan üçün ən vacib dəyərlər?

  • Evdə bir klaster düzəldin
  • "İnsan üçün dəyərlər"

DƏYƏRLƏR


Biliklərin konsolidasiyası

Uşağın böyüməsi və inkişafı üçün nə lazımdır?

İnsan nitqini dinləyin və anlayın, böyüklərlə ünsiyyət qurun...

Doğuşdan insanlar arasında tərbiyə olunmaq üçün...

Müstəqil olaraq və həmyaşıdları ilə müxtəlif fəaliyyətlərlə məşğul olun (iş, oyun, gəzinti)...

Biliyin konsolidasiyası


Şair nə dedi?

hətta uşaqlıqda da haqsızlıq yoxdur,

hərəkətlər, hüquqlar, icra, şəxs.

Uşaqlıqda belə bir insan haqqı yoxdur törətmək haqsız tədbirlər.

Refleksiya. "İnsan niyə doğulur" problemi üzərində işin nəticələrini yekunlaşdıraraq, uşaqlar ekranda təklif olunan sözlərdən sitat gətirir və nəticə çıxarırlar.

Aleksandr Blok


Mənbələr:

  • Veshnikova E.V., Sosial elmlər dərsinin metodik inkişafı, 5-ci sinif. http://kladraz.ru/blogs/elena-valerevna-veshnikova/konspekt-uroka-obschestvoznanija.html
  • Buivolova I.Yu. Sosial elm. 5-ci sinif: dərsliyə uyğun dərslərin proqramı və texnoloji xəritələri, red. L.N. Bogolyubov, L.F. İvanova. Volqoqrad: Müəllim, 2015.

Rəsmlərin mənbələri

  • Slayd 1 http://www.noise-media.com/wp-content/uploads/2010/08/ilike.jpg
  • Slayd 3-4 http://dzerjinsk.ru/sites/default/files/poster/2015/06/community_1.png
  • Slayd 5 http://edukovrov.ru/site/school22/sites/default/files/2015/img/f663x663.jpg
  • Slayd 6 http:// www.settefrati.net/avitti47/dipinti%20per%20categoria/marmi/pompei%2010.jpg
  • Slayd 7 http ://static.wixstatic.com/media/015054_55cb6506e6a74b8485011129d5bd03f3.jpg_srz_640_425_85_22_0.50_1.20_0.00_jpg_srz
  • Slayd 8 http://dg50.mycdn.me/getImage?photoId=409583132085&photoType=0
  • Slayd 10 -11 http ://img0.liveinternet.ru/images/attach/c/4/80/57/80057060_3996605_naryshenie_pravil.png
  • Slayd 13 http://novayagazeta-ug.ru/sites/default/files/styles/body_main_img_720/public/news/07-2014/bambino_ciccione-2.jpg?itok=Xyxy7Cmd
  • Slayd 14 http://gov.cap.ru/UserFiles/news/20130802/01_infolenta_podarok-na-den-vdv.jpg
  • Slayd 15 ev - http://bioscienceserviceswest.com/images/Green%20Products.jpg
  • Ağac http://buncombe.schoolwires.com/cms/lib5/NC01000308/Centricity/Domain/3600/planting.gif
  • Uşaqlar http://kbrooten.com/toolsvis/two-kids-reading-together.png
  • Slayd 16 http://img1.liveinternet.ru/images/attach/c/3/122/239/122239131_pasowanie_foto.png
  • Slayd 19 http://image.slideharecdn.com/5ob-140226054334-phpapp01/95/5-o-b-1-638.jpg?cb=1393393614
  • Slayd 20 http://i40.tinypic.com/2v2w6ep.png
  • Slayd 21 http://ai-cdr.ucoz.ru/kartinki_5/vesi.gif
  • Slayd 24 A. Blok http://www.peterburg.biz/images/history/blok2b.jpg
  • Uşaqla ana http://zmidetsad1.nethouse.ru/static/img/0000/0002/2826/22826286.l0ugla6qgp.W665.png

§ 1. İnsanın sirri

GƏLİN YADDAYAQ

İnsan digər canlılardan nə ilə fərqlənir? Heyvan düşünə bilərmi, sahibdirmi? çıxış, yaradıcılıqla məşğuldurmu?

GƏL BİRLİKDƏ MÜZAKİRƏ EDƏK

Uşağın böyüməsi və inkişafı üçün nə lazımdır? Yedirmək, geyindirmək, ona qulluq etmək kifayətdirmi?

İnsan niyə doğulur?

Yer üzündə yaşayan, bu gün yaşayan və sabah yaşayacaq insanların hamısı insan doğulmaq üçün şanslı olublar. İnsan niyə doğulur? İnsan niyə uzun ömür yaşayır? Bəziləri inanır ki, insan xoşbəxtlik, firavan və doymuş həyat üçün yaradılmışdır. Başqaları isə insanın məqsədini Vətənə xidmətdə, xeyirxah işlər görməkdə, insanlara humanist münasibətdə görür. İnsanlar deyirlər ki, insan sağlığında ev tikməli, ağac əkməli, uşaq böyütməlidir.

Müxtəlif ölkələrdən və xalqlardan olan böyük insanlar - yazıçılar, alimlər, musiqiçilər, dövlət xadimləri bu suala fərqli cavab veriblər. Ancaq hamısı bir şeydə razılaşdılar: "insan" mövqeyi yer üzündə ən gözəldir. Siz, əlbəttə ki, yazıçı M. M. Prişvini tanıyırsınız. Bu, onun yazdığı sözlərdir: “Yer üzündə hər gözəl şey günəşdən, hər yaxşılıq isə insandan gəlir”. İnsanlar məxluqdur ağlabatan. Onlar pis işlər görməməlidirlər. Yer üzündə həyatın dinc olub-olmayacağı və insanların orada necə yaşayacağı insanlardan asılıdır.

Yəqin ki, "Balaca Şahzadə" adlı gözəl əsəri artıq oxumusunuz. Onun müəllifi Antuan de Sent-Ekzüperi deyirdi: “İnsan olmaq öz məsuliyyətini hiss etməkdir. Sizdən asılı olmayan yoxsulluq qarşısında utanmaq. Yoldaşlarınızın qazandığı hər bir qələbə ilə fəxr edin. Öz kərpicini qoymaqla dünyanı qurmağa kömək etdiyini başa düşmək üçün."

L.N.Tolstoyun dediyi budur: “İnsan insanlara nə qədər çox verir və özü üçün daha az tələb edirsə, o qədər yaxşıdır; Başqalarına nə qədər az verib, özü üçün nə qədər çox tələb etsə, bir o qədər pisdir”.

Deməli, insan təkcə yemək-içmək, gözəl ev-eşik sahibi olmaq, özü üçün müavinət almaq üçün doğulmur. İnsan dünyanın ən ağıllı məxluqu kimi başqalarının rifahını düşünməli, hər şeyi etməlidir ki, Yer planetində hər kəs xoşbəxt və ahəngdar yaşasın.

Qadınlardan eşitdiyiniz bəzi ifadələr bunlardır: Özümü iki fərqli insanla yaşadığımı hiss edirəm. Məni qətiyyən incitmək istəmir. Sadəcə nəzarəti itirir. Hamı onun gözəl oğlan olduğunu düşünür. Onun belə yaşamasına mənim haqqımda nə mane olduğunu bilmirəm. O, ayıq olanda çox yaxşıdır. Amma o, içəndə ehtiyatlı olun. Mənə elə gəlir ki, o, heç vaxt mənim heç bir işimlə kifayətlənməyəcək. Bir-iki dəfə məni qorxutdu, amma uşaqları narahat etmir. O, çox yaxşı atadır. O, mənə son sözlər yağdırır və bir saat sonra seks istəyir. Mən sadəcə bunu başa düşə bilmirəm. Bəzən özümü dəli kimi hiss edirəm. Əslində o, məni həqiqətən başa düşür. O, niyə belə edir?

Bütün bunlar qadınların münasibətləri ilə bağlı narahatlıqlarını və daxili münaqişələrini təsvir edən səsləridir. Onların hər biri bir şeyin səhv olduğunu - və çox səhv olduğunu bilir, lakin dəqiq nə deyə bilmir. Hər dəfə o, nəhayət baş verənləri, partnyorunu nəyin narahat etdiyini başa düşdüyünü düşünəndə yeni bir şey baş verir və hər şey dəyişir və tapmacanın parçaları yenidən uyğun gəlmir. Bu qadınların hər biri münasibətlərinin çevrildiyi rollercoasterdə məntiq tapmağa çalışır. Kristenin hekayəsini təqdim edirik:

“Mən Mori ilə tanış olanda o, xəyallarımın adamı idi. Həqiqət olmaq üçün çox yaxşı görünürdü. Zəka, cazibədarlıq, yumor hissi - və ən əsası, o, mənim üçün sadəcə dəli idi. Mən ona son bir neçə il ərzində üzləşdiyim müxtəlif problemlərdən danışdım və o, tamamilə mənim tərəfimdə idi. Nə etmək istəsəm, o, həmişə hazır idi. İlk ilimiz tamamilə möhtəşəm keçdi.

İşlərin nə vaxt dəyişməyə başladığını söyləmək mənim üçün çətindir. Yəqin ki, biz birlikdə yaşamağa başlayanda. Daha çox şəxsi məkana ehtiyacı olduğunu söyləməyə başladı. Bir az qəribə idi, çünki bundan əvvəl onun üçün hər zaman bir yerdə olmaq vacib idi. Sonra daha çox tənqid və şikayətlər ortaya çıxdı. O deyə bilərdi ki, mən hər zaman danışıram və bu eqoistdir. Mən həqiqətən çox danışıram. Amma bundan əvvəl o, məni sonsuz dinləməyə hazırmış kimi davranırdı. Sonra deməyə başladı ki, həyatımla heç nə etmək istəmirəm. Mən onun iddialı olduğunu bilirəm və bu, yəqin ki, yaxşıdır, amma buna ehtiyacım yoxdur, məndə olanlardan razıyam. Sonrakı çəkimdir. Daim danışın ki, daha çox məşq edim və nə yediyimə diqqət yetirim. Düzünü desəm, məni ən çox incidən də bu oldu. O, getdikcə daha az tez-tez cinsi əlaqəyə girmək istəyirdi və mən buna özüm başlamağı unutmalıydım.

Biz hələ də bir yerdəyik, amma düşünürəm ki, tezliklə məni tərk edəcək. Mən sadəcə onun tələblərinə cavab vermirəm. Çalışıram, amma o, belə düşünmür. Qəzəbli və ya yorğun olanda isə hər şeyi deyir 4


bunlar məni sadəcə öldürür. Keçən gün dedi: "Sən tənbəl qancıqsan, sənə yalnız anan kimi boynuna taxa biləcək bir kişi lazımdır." Mən sadəcə başa düşmürəm. Mən öz işimi görürəm. Uşağım olduğu üçün son iki ildir işləmirəm, amma tezliklə işə qayıdıram. Düşünmürəm ki, bunu nəzərdə tutdu, amma yenə də... Çox dəyişdiyimi iddia edir, amma bunun sadəcə mən olduğuna əmin deyiləm. Bəzən bir neçə gün yenidən aşiq olduğum oğlana çevrilir və mən ümid etməyə başlayıram... amma tezliklə hər etdiyim işdən yenə narazı olur. Mən onu həqiqətən bir şeylə qıcıqlandırıram, amma nəyi səhv etdiyimi başa düşmürəm."

Kristen illər əvvəl aşiq olduğu adamın başına gələnlərdən narahat idi. Niyə həmişə onu alçaldır? Onun hiylələrinə son qoymaq üçün nə etmək olar? Və niyə onun dəyişdiyini düşünür?

Digər qadınlar tamamilə fərqli hekayələr danışırlar, lakin onlar eyni hiss edirlər. Barbaranın hekayəsini təqdim edirik:

“Fran sakit və təvazökardır, lakin çox gözəldir və mən onu əldə etmək üçün çox səy sərf etdim. Görüşdük və əla söhbət etdik və mən növbəti görüşü gözləyə bilmədim, amma o, hər cür bəhanələrlə həftələrlə təxirə saldı və bir neçə dəfə tarixi tamamilə unutdu. Bir gün nəhayət ağzını açıb dedi ki, qadınlar onunla bir neçə dəfə çox pis rəftar ediblər və o, yaxınlaşmaqdan qorxur. Yavaş-yavaş yaxınlaşdıq, amma həmişə təşəbbüskar mən olmuşam. Ona göstərməyə çalışdım ki, mən başqaları kimi deyiləm - açıq-saçıq geyimlər geyinmirəm, flört etmirəm və bütün bunlar. Amma o, mənə inanmadı, deyirdi ki, mən qonşu stolda oturan oğlana baxıram, ya da yanından keçənlərə baxıram. Yazıq oğlan, o qədər etibarsızdır. Anası atasını balaca ikən aldatmışdı, məncə, bunun da təsiri var idi.Mən çox istəyirdim ki, bu, ona güvən verəcək, amma o, bunu etməyə tələsmirdi. Nəhayət evlənəndə bir müddət daha çox güvəndi, amma sonra qısqanclıq qayıtdı və əbədi olaraq qaldı. Psixoloqa getməyi təklif etdim, amma özünü itirdi və yaxşı olduğunu dedi.

Keçən həftə biz onun dostunun ad günündə idik və mən ad günü oğlanının qardaşı ilə söhbət edirdim. Sadəcə danışır - bu oğlan hətta yaraşıqlı deyil. Lakin Fran dərhal başı ağrıdığı üçün evə getdiyimizi söylədi. Geri qayıdarkən məlum oldu ki, əsl səbəb qısqanclıq olub. O, qışqırdı, yumruğunu alət panelinə çırpdı və bir-iki dəfə məni maşının qapısına çırpdı. Arxa oturacaqda oturan uşaqlarımız ölümdən qorxdular.Mənim yaşımda nəyisə dəyişmək çox gecdir. Hər şeyi yenidən başlamaq istəmirəm. Mən sadəcə ondan kömək istəyirəm”.

Barbara Kristendən fərqli suallar verir: Fran niyə ona güvənmir? Niyə onu başqa insanlardan təcrid etməyə çalışır? Niyə problemi olduğunu etiraf edib kömək ala bilmir? Bəs onu vurmağa başlasa? Onun həyatı nə vaxtsa asanlaşacaqmı? İlk baxışdan Maury və Fran tamamilə fərqlidirlər. Biri gənc, yaraşıqlı, enerjili və hörmətlidir. Digəri qəribə, passiv və həssasdır. Fran bəzən fiziki cəhətdən aqressiv olur, Mauri isə yox. Bəs onlar həqiqətən bu qədər fərqlidirlər, yoxsa eyni problemlər onları oxşar şəkildə hərəkət etməyə məcbur edir?

Başqa bir hekayə, Laura:

“Paul əla oğlandır. Altı ay görüşdük və daha bir neçə aydır ki, birlikdə yaşayırıq. Biz nişanlıyıq. Mən onun üçün çox pis hiss edirəm. Keçmiş arvadı onu zorakılıqda ittiham edib və bu, safdır 5

yalan. Bir səhv etdi - bir dəfə onu aldatdı və indi qisas alacaq və heç nə ona mane olmayacaq. İndi o, onun onu bir neçə dəfə vurduğunu və əşyalarını sındırdığını iddia edir. Bu sadəcə gülüncdür! Mən onunla kifayət qədər uzun müddətdir ki, bir yerdəyəm və deyə bilərəm ki, heç bir şey hətta yaxın ola bilməz. Heç vaxt mənə əl qaldırmadı. Əksinə, mənə çox kömək etdi, dəstək oldu. Görüşəndə ​​depressiyaya düşdüm və çox içdim. Onun sayəsində indi özümü daha yaxşı hiss edirəm. Bu qancığa nifrət edirəm! Biz birlikdə uşaqların qəyyumluğunu axtarıb, onları ondan alacağıq”.

Laura Paulun keçmiş arvadına qarşı qəzəbinə o qədər qapılmışdı ki, onun indiki davranışındakı xəbərdarlıq əlamətlərini görmədi. Üç kişi təsvirdə çox fərqli görünsələr də, onların gözlənilməzliyi, əhval dəyişikliyi, nagging və qısqanclıq oxşar mənşəyə malikdir. Onların hamısı tərəfdaşlarını aşağılayan “sahiblər”dir.