Stavba, projektovanie, rekonštrukcia

Rečový materiál na rozlišovanie hlások reči s-z-ts, metodický vývoj k téme. A teraz charakteristika zvuku „Z“

Logopedická lekcia na tému „Diferenciácia „S-Z“ v slovách a vetách.

Cieľ: objasniť a porovnať artikuláciu zvukov „S-Z“;

rozvíjať schopnosti fonematickej analýzy a syntézy.

objasniť slovnú zásobu, podporiť rozvoj pamäti a logického myslenia.

Priebeh lekcie:

    Organizačný moment. Na tabuli sú rady obrázkov: zajac, koza, zebra, sova; pomaranč, slivka, melón, repa; stolička, zrkadlo, kreslo, stôl.

    Rozhovor založený na obrázku

Ako volá nahnevaný komár? (zzzzzz….)

Ako vzduch opúšťa čerpadlo? (sssss...)

Porovnajte hlásky „s – z“ podľa ich artikulačnej štruktúry.

Ako podobné sú zvuky z hľadiska artikulácie?

V čom je rozdiel?

    Hra „Rozpoznať zvuky“

(Práca so signálnymi kartami)

    Pracujte podľa tabletu.

Vymyslite slovo z prvých písmen názvov predmetov.

S lono, Komu oshka, A ist, h ayats, Komu od, A ndyuk.

(rozprávky)

Analýza slov:

Koľko slabík je v jednom slove?

Aký zvuk počuť na začiatku slova?

Aký je počet v slove „z“?

Pomenujte susedov zvuku „z“.

    Dnes sa v triede naučíme rozlišovať „s - z“ počas stretnutia s rozprávkovými postavami.

    Hádaj kto?

Čoskoro sa blížil večer,

A prišla dlho očakávaná hodina.

Aby som ja v pozlátenom koči

Choďte na rozprávkový ples.

A príde len polnoc,

Vrátim sa do svojho podkrovia.

Kto som a ako sa volám?

(Popoluška) (zobrazený obrázok)

Popoluška nám priniesla krížovku.

    Kto všetkých vystraší a utečie pod krík? (zajac)

    Čo rastie s koreňmi hore? (zub)

    Kytica vyzerá ako kráľovná

Dodáva sa v červenej, čajovej a bielej farbe.

Môžeme s vami bodnúť

Jeho pichľavé tŕne. (ruža)

    Aké ročné obdobie prichádza po jeseni? (zima)

    Pet, hlavná postava rozprávky „Koza a sedem kozliatok“ (koza)

Nahraďte znelé „z“ v týchto slovách párovou neznelou spoluhláskou „s“, vysvetlite, ako sa slová zmenili.

(Zajačik-zajačik, zubná polievka, ruža-rosa, zima-Sima, kozí vrkoč)

    A je tu ďalší rozprávkový hrdina, ktorý nás navštívi. Hádajme, kto to je?

Upokoj sa, upokoj sa, zlá čarodejnica.

Nerob si nádeje,

V lese stretne sedem trpaslíkov.

Naši budú spasení....

(Snehovo biely)

(zobrazí sa obrázok)

Snehulienka veľmi miluje kvety a žiada vás, aby ste doplnili chýbajúce písmená v názvoch kvetov.

Past..a, chrpa, a..tra, klinček..dika, ro..a, gladiola.., na..morka.

(vyberte definície)

    Tu je náš ďalší hosť. Dúfam, že mi hneď povieš, kto to je.

Na prvý pohľad s obrovskou vrtuľou,

Zdá sa, že je nahnevaný a nebezpečný

V skutočnosti je to známy hrdina.

Obľúbený deťmi - dobromyseľný......

(Carloson)

(zobrazí sa obrázok)

Carlossonova úloha je dokončená v zošite. Doplňte vety obrázkami a napíšte ich.

slivky

syr

vodný melón

Ina ho kúpila v obchode

klobása

marshmallows


(Zvýraznite hlavné členy vety, určte pohlavie podstatných mien)

    Fyzické cvičenie.

Si asi unavený?

No potom sa všetci spoločne postavili.

Dupali nohami a tlieskali rukami.

Točili sa a točili.

A ticho si sadli za svoje stoly.

A čakáme na ďalšieho rozprávkového hrdinu.

A kto to zistí?

Žije v kvetinovom meste

Spolu s Dončikom a Znaykou

A volá sa...... (Neviem)

Viete, že ničomný človek vie málo, a preto často robí chyby. A tentoraz urobil chybu a žiada vás, aby ste ich opravili.

A) Netreba mať nahnevaného psa s naliať

Po umytí potrebujete vodu h naliať

B) teraz pomôžme Dunnovi nájsť skryté zajace a povedať, kde sa ukryli pred líškou ( podľa obrázku) (Hovorte celú odpoveď)

10. Zhrnutie hodiny: 1.Aké rozprávkové postavičky navštívili našu hodinu?

2. Pomenujte, ktorý z rozlíšiteľných zvukov zaznie v menách hrdinov, určte miesto zvuku

Diferenciácia hlások [s]-[z] v slovách a frázovej reči.

Cieľ: rozvíjať sluchové vnímanie zvukov s, s ;ukázať rozdiel v artikulácii a výslovnosti; automatizovať správnu výslovnosť vo vlastnej reči, izolovane, v slabikách, slovách.

Úlohy:

1. Rozvoj artikulačných a jemných a všeobecných motorických schopností;

2. Rozvoj fonematických procesov (fonemické vnímanie, fonematické počutie, analýza a syntéza zvukových písmen);

3. Obohacovanie slovnej zásoby;

4. Aktivácia mentálnych procesov (vnímanie, pozornosť, pamäť, priestorové vnímanie, sebaregulácia vlastného správania, aktivácia interhemisférickej interakcie).

Vybavenie: obrazový materiál, letáky, signálne karty, obrázky predmetu szvuky:"S,S,Z,Z"; písmená S, Z; karty s obrázkami na určenie miesta zvuk , kostýmy: vážka, zebra, zajac, slon.

Priebeh lekcie:

1. Organizovanie času.

pozdravujem. Diskusia a určenie ročného obdobia, mesiaca, dátumu, dňa v týždni. Zistenie poradia dní v týždni (aký deň v týždni je dnes, včera, zajtra, pozajtra, predvčerom; ktorý deň v týždni je medzi dvoma ďalšími dňami).

1.1 Prstová gymnastika: „Prsty pozdravuj“, „Zajačiky-krúžky-kozy“ (vykonajte postupne na každej ruke). Súčasne vykonajte cvičenia „zajačikov“ a „kozy“ na oboch rukách a zmeňte ich polohu.

1.2 Dychové cvičenie „Horúci čaj“

Cieľ : rozvoj silného, ​​hladkého a predĺženého výdychu.

Vybavenie : poháre z farebného kartónu.

Priebeh hry : - Ahojte dievčatá a chlapci! Dnes ste hosťami

Všetkých pohostím mojim a teplým čajom, a aby som ťa nepopálil, fúkam

Ponúkam!

2. Opakovanie preberanej látky.

Na aké dve skupiny sú všetky zvuky rozdelené?

Samohlásky a spoluhlásky.

Ako sa samohlásky líšia od spoluhlások?

Samohlásky je možné spievať alebo kričať. Pri ich formovaní funguje iba hlas. Ale nemôžete spievať spoluhlásky. Pri tvorení spoluhlások pracujú pery, zuby a jazyk. Vytvárajú bariéru pre vzduch v ústach.

Vývoj analýzy zvukových písmen.

Počúvajte slová, určte, aké samohlásky sú v týchto slovách,

Do zošita napíšte písmená:

A) los LYNX TIGER LEOPARD

Koľko samohlások je v týchto slovách;

Ako sa nazývajú také slová (jednoslabičné);

B) SLONY LÍŠKA svišť

Aké samohlásky sú v týchto slovách;

Koľko slabík je v týchto slovách;

Ako sa nazývajú tieto slová (dve slabiky)?

Ako nazvať jedným slovom slová, s ktorými sme pracovali, kto to je?

(zvieratá).

3. Vysvetlenie nového materiálu.

Pozrite sa na obrázky, zvýraznite počiatočné zvuky.

Porovnajte hlásky s a s artikuláciou.

V čom sú si tieto zvuky podobné?

Aký je rozdiel medzi týmito zvukmi?

Vyberte počiatočný zvuk zo slov. (Rečový terapeut vyslovuje slová,

Deti pomenúvajú iba prvý zvuk.)

Ukážka. Šťava (s), sám seba, sane, zub, dáždnik, spánok, hrad, konárik, sieň.

Rozvoj fonematického sluchu.

Hra "Slam-stomp"

Logopéd vyslovuje slová, a deti tlieskajú rukami, keď to počujú zvuk - z, a dupať, keď počujú - s.

Sumec, vidlička, roh, kosa, tan, teplo, nos, piesok, koza, soľ.

Dynamická pauza. Loptová hra

Hra „Pridať slabiku“

Ja vyslovím začiatky slov a vy pridáte -sa alebo -za

Gro...

Ro...

Lee...

Bere...

Fľaša…

Úloha 1. Zmeňte slová podľa príkladu.

Oko - očný pás - … autobus -….

Nos -…. objednávka -... potápač -...

Náklad - ... melón - ... štátna farma - ...

Zbabelec -…. drift - ... lokomotíva - ....

Úloha 2. Rozvoj fonematického uvedomovania vo vetách

- Vezmite si karty. Hádajte hádanky.
- Čo to je?
- Teraz pomenujte slová so zvukom [S] z textu hádanky. A so zvukom [Z].

V zime je biely, ak ho premeníš na klin,
V lete šedá Unfold - čert to ber
(zajac) (dáždnik)

Vpredu je nášivka, Biela deka nie je vyrobená ručne.
Vzadu je háčik. Nebolo to tkané ani strihané,
V strede chrbta spadol z neba na zem.
A má na sebe štetiny. (Sneh)
(prasa)

Lano leží, hladíš ho, hladí ťa,
Syčí, podvádzaš. Ty dráždiš a on hryzie.
Zobrať si ju je nebezpečné - (Pes)
Bude hrýzť.
Je to jasné?

Minúta telesnej výchovy. Koordinácia reči s pohybom.

Uši zajačika sú dlhé (predĺženie-ohyb pästí)
Vytŕčajú z kríkov. (priložte si dlane k hlave, tam a späť)
Uši skáču a skáču (tlieskajú päsťou po stole)
Viac zábavy si užijú samotní zajačikovia. (kruhové pohyby rukami)

Úloha 3. Rozvíjať schopnosť logicky myslieť a formulovať frázy. Formovanie gramatických zručností.

Chlapci, pozrite sa na slová na tabuli. Spojte slová z 1. stĺpca so slovami z 2. stĺpca a vytvorte frázy. Trojuholníkom a štvorcom označte na tabuli písmená C, Z.

Slnečná dovolenka
Lahodný a zdravý stôl
Slávnostné jahody
Zrelá paseka
Šťavnatá voda
Rôzne jedlo
Čistá a priehľadná kapusta
Veselé sladkosti

Úloha 4. Diferenciácia [S] - [Z] v spojenej reči

- Chlapci, teraz zahráme scénku: Kolaudácia zvierat.

Deti dostanú role a kostýmy: vážka, zebra, zajac, slon, moderátor.

SKICA

Vedúci:Dnes je kolaudácia zvierat. Vážka zvolala všetkých obyvateľov lesa na slnečnú čistinku.
Vážka: Nech každý prinesie na sviatočný stôl chutné a zdravé jedlo.
Zebra: Som zebra, donesiem zrelé jahody.
zajac: Ja som zajac, každého doprajem šťavnatej kapustnici.
slon: Som slon, napečiem pre vás rôzne sladkosti.
Vážka: A letím k jazeru po čistú, priezračnú vodu.
Všetko v zbore: Bude to zábavná dovolenka!

Študenti hrajú scénku. Potom logopéd poďakuje deťom a posadí ich do lavice.

4. Zhrnutie vyučovacej hodiny

- Aké zvuky sme počas vyučovania rozlišovali?
- Prečo môžu byť tieto zvuky zmätené?
- Aký je rozdiel medzi zvukmi [C] - [Z]?
- Čo si mal rád?

Formovanie správnej zvukovej výslovnosti u predškolákov.

Cieľ: diferenciácia hlások N-Z.
Úlohy:
1. Formovať u predškolákov správnu zvukovú výslovnosť, schopnosť rozlišovať hlásky S-Z v reči a správne ich používať.
2. Pomocou didaktickej hry spestriť prácu na upevňovaní správnej zvukovej výslovnosti a zaujať deti.
Popis: Hlavnou činnosťou detí predškolského veku je hra, pri ktorej sa rozvíjajú duchovné a fyzické sily dieťaťa: jeho pozornosť, pamäť, predstavivosť, disciplína, zručnosť atď. Je známe, že didaktické hry sú účinným prostriedkom logopedickej práce s deťmi. Tieto hry prispievajú k formovaniu správnej zvukovej výslovnosti v reči dieťaťa, rozvíjajú pamäť, pozornosť, myslenie, jemné a hrubé motorické zručnosti. Tieto hry môže viesť logopéd aj učiteľ. Táto práca bude užitočná pre logopédov, logopédov, pedagógov a rodičov.
Obsah
Prstová hra "Prstenie"
Úloha je zameraná na rozlišovanie výslovnosti hlások S-Z v slabikách a slovách; o rozvoji fonematického vnímania a sluchovej pamäte; pre rozvoj jemnej motoriky
No tak, prsty
(V rytme každého riadku zovrieme prsty v päsť)
Zoradili!
Ohýbame prsty do krúžkov,

Pomôžu vám prsty
(V rytme každého riadku zovrieme prsty v päsť.)
Pomenujte slová a slabiky!
(V rytme každého slova robíme krúžky, keď sa palce dotýkajú ukazováka, prostredníka, prsteňa a malíčkov oboch rúk.)
SA-ZA-SA

Sánky-zajačik-líška,

FOR-SA-ZA,
(V rytme každého riadku spájame palec do krúžku s ukazovákom, prostredníkom a prstenníkom pravej ruky.)
Zajačik-sane-vážka,
(Robíme to isté s prstami ľavej ruky)
SY-ZY-SY,
(V rytme každého riadku spájame palec do krúžku s ukazovákom, prostredníkom a prstenníkom pravej ruky.)
Syn mimózy a fúzov,
(Robíme to isté s prstami ľavej ruky)
SO-ZO-SO,
(V rytme každého riadku spájame palec do krúžku s ukazovákom, prostredníkom a prstenníkom pravej ruky.)
Juice-Zoya-wheel.
(Robíme to isté s prstami ľavej ruky)

"Dokončiť vetu"
Úloha je zameraná na odlíšenie výslovnosti S-Z v samostatnom prejave a na objasnenie (rozšírenie) slovnej zásoby.

Dospelý začne vetu a dieťa musí pridať slovo so zvukom S alebo Z.
- Na jeseň prší a v zime padá... (sneh).
- Na jeseň sú listy na stromoch žlté a v lete... (zelené).
- V lete deti jazdia na bicykloch a v zime na... (sánkach) na snehu.
- V lete deti stavajú veže z piesku a v zime zo snehu... (snehuliaci).
- V lete deti zbierajú kvety na lúke a na jeseň opadané... (lístie) v parku.
- Na jeseň nosia jesenné šaty a v zime... (zima).

Prstová hra "Pomaranče"
Zoya, Zina a Zarina
(Ohýbame prsty na jednej ruke.)
Milujú pomaranče.
Sveta, Slava, Sanya, Sima
(Ohnite prsty na druhej strane.)
Milujú pomarančový džús.
No, trochu cukru
Ide s mamou na trh.
Chlapec a jeho mama Nina si kúpia...
Uhádli ste to? ... (pomaranče)

Prstová hra "Huby"
Sveta kráčala, kráčala, kráčala,

Pod brezou som našiel hríb.

Akú hubu našla Sveta? (hríb)
Zina kráčala, kráčala, kráčala,
(Ukazovák a prostredník „kráčajú“ po stole.)
Pod osikou som našiel hríb.
(Napodobňujeme hríb - na okraj položíme päsť a prikryjeme napoly ohnutou dlaňou druhej ruky)
Akú hubu našla Zina? (hríb)

Diferenciácia hlások [s], [z].

Cieľ: - Precvičiť porovnávanie, rozlišovanie, správnu výslovnosť hlások [s], [z] a písanie slabík, slov, slovných spojení.
Úlohy: - Porovnajte vlastnosti týchto zvukov.
- Rozvinúť fonemiku
sluchu.
- Cvičenie v analýze zvuku, určenie polohy zvuku v
slová.
-Posilniť používanie predložiek (s, pre, z, kvôli,
zdola).
- Posilniť písanie.
- Rozvíjať pozornosť a logické myslenie.

Kultivujte vytrvalosť a sebaanalýzu.


Vybavenie: obrázky predmetov zobrazujúce zvieratá pre študované zvuky (líška, zajac, pes, somár, koza, slon, jazvec, prasa, bizón, nosorožec, gopher); hračky: pes a zajac; list od králikov; krížovka; nakreslené domy so zvukmi [s], [z]; predložkové symboly.
1) Organizačný moment
Logopéd. Dnes tu nemáme jednoduchú, ale nezvyčajnú lekciu. Pôjdeme s vami do zoo. Hádajte, kto nás tam pozval (robí hádanky).
Lesy skrývajú veľa problémov,
Je tu vlk, medveď a líška!
Naše zviera žije v úzkosti,
Problém vám vezme nohy preč.
Poď, rýchlo hádaj
Ako sa volá zviera? (Králiček.)
* * *
Bolo raz jedno malé šteniatko.
Vyrástol však
A teraz to nie je šteniatko...
Dospelý... (pes).

2) Komunikujte tému prostredníctvom hádaniek
Dieťa rieši hádanky. Logopéd položí pred dieťa hračkárskeho zajaca a psa a oznámi tému hodiny.
3)Analýza a porovnanie zvukových charakteristík
Logopéd. Aké zvuky ste počuli v menách našich hostí?
deti. Zvuky [s] a [z].
Logopéd. Je to tak, poďme si tieto zvuky charakterizovať.
deti. Zvuk [s] - spoluhláska, tvrdá, nudná. Zvuk [z] - spoluhlásky, tvrdý, zvučný.
Logopéd. V čom sú si tieto zvuky podobné?
deti. Sú súhlasné a pevné.
Logopéd. Ako sa tieto zvuky navzájom líšia?
deti. Zvuk [s] je hluchý, zvuk [z] je hlasový.
4) Rozvoj fonematického sluchu
Cestou do zoo sa pes ponúka, že urobí rečovú rozcvičku.
Hra "Pamätajte - opakujte"
Dieťa striedavo opakuje po logopédovi cesty slov a fráz (zajačik a pes pomáhajú opravovať chyby detí).

sa-za-sa, so-zo-so, us-uz-uz, ozo-oso-oso.

For-sa-za - tu prichádza koza.
Sa-za-sa - prichádza osa.
Zu-zu-su - videli sme líšku.
Su-su-zu - odviazali sme kozu.
Hra "Naopak", s loptou
Logopéd vysloví slabiku (slovo) s hláskou [s], dieťa odpovedá slabikou (slovo) s hláskou [z].

Sója - Zoya
Polievka - zub
Líza - Líza
Kosa - koza
Saika - zajačik

5) Prstová gymnastika.

klopem kladivom

Chcem si postaviť dom

Staviam vysoký dom

Budem bývať v tom dome (Zaklopte päsťami, spojte končeky prstov oboch rúk, zdvihnite narovnané dlane nahor, tlieskajte dlaňami).


6) Práca s obrázkami
Logopéd upozorňuje dieťa na obrázky umiestnené na sadzobnom plátne (líška, zajac, pes, somár, koza, slon, jazvec, prasa, bizón, nosorožec).
Logopéd. Pozri, kto nás stretne v zoo?
deti. Zvieratá.
Logopéd. Naša zoologická záhrada je nezvyčajná, pretože v nej žijú rôzne zvieratá a všetky sú medzi sebou kamaráti. Aké zvieratá žijú v ZOO?
deti. Divoké a domáce.
Dieťa pomenúva zvieratká.
Hra „Daj zvieratá do domu“
Na magnetickej tabuli sú obrázky zobrazujúce dva domy. Na jednom je symbol hlásky [s] - písmeno s, na druhom symbol hlásky [z] - písmeno z.
Logopéd
Smutné zvieratá stoja
Chcú sa dostať do domu.
Ale nevedia ako?
Kde?
Pomoc, deti!
Dieťa fotí zvieratká zo sadzobného plátna a pomocou magnetov ich rozmiestňuje do domčekov so zvukmi na dvoch stĺpcoch, čím vysvetľuje svoj výber.

7) Práca v zošite: slová napíšte do 2 stĺpcov, S-Z.

8) Minút telesnej výchovy.

Za veselými melódiami odbočme doľava a doprava

Ruky hore, ruky dole, hore a znova dole

Vykročte doprava, stojte na mieste, dupnite pravou nohou

Krok doľava, stáť na mieste, dupnúť ľavou nohou

Obráťme sa k sebe

Podám svoju pravú ruku priateľovi.

9) Cvičenie na výber predložiek vo vetách.
Logopéd. Pozri, zajačik má v rukách obálku. Boli to zajačikovia, ktorí vám dali list s úlohami. Niečo sa tu píše, ale čo nie je jasné. Zajačiky sú ešte malé a nevedia správne písať. Pomôžme im!
Symboly predložiek sú zobrazené na hracej ploche (s, pre, od, kvôli, zdola). Odporúča sa vypočuť si vetu a doplniť chýbajúcu predložku.
S/SO, OD,
PRE, PRETO,
SPOD
Zajačik sa schoval... v kríku. 
Líška vyskočila... diery.

Rys zostúpil... strom.

Somár pozerá von... stĺp.
... z búdky sa pozerá pes.

10) Riešenie krížovky
Logopéd. Pozrime sa, čo ešte zostalo v obálke. Toto je krížovka. Ak ho vyriešime, zistíme, aké prekvapenie nás čaká na konci hodiny. Budem klásť hádanky a vy napíšte slová odpovede do políčok krížovky. Mali by sme mať kľúčové slovo.
Prefíkaný cheat
červená hlava,
Nadýchaný chvost je krásny!
A jej meno je ... (líška).
Tento milý koník
Ako školský zošit -
Maľované pruhmi.
Čierno-biele pruhované. (Zebra.)
Vpredu je nášivka,
Vzadu je háčik,
V strede je chrbát,
A má na sebe štetiny.
(Prasa.)

Dotýkať sa trávy kopytami,
Krásny muž kráča lesom.
Kráča smelo a ľahko
Rohy sa široko rozširujú. (Elk.)
S bradou, nie starcom.
S rohmi, nie býk.
Oni doja, nie kravu.
(Koza.)
Je ako malý koník
Je tvrdohlavý, ale dobrý. (Osol.)
Analýza zvuku
Logopéd. Teraz si prečítame kľúčové slovo „taffy“ a analyzujeme ho

Vyberme si slovo, ktoré sa nám páči, urobme s ním 4-slovnú vetu a zapíšme si ju.

11) Zhrnutie lekcie
Logopéd. Výborne, dnes ste pracovali dobre Povedzte mi, aké zvuky sme dnes porovnávali, v čom sú podobné a v čom sa líšia? Čo sa vám na lekcii páčilo? Zajačikovi a slonovi sa tiež veľmi páčilo, čo ste robili, a priniesli vám cenu.

Náhľad:

Synopsa frontálnej lekcie.

Téma: "JAR".

Cieľ: obohatiť slovnú zásobu na tému „Jar“.

Úlohy:

Nápravno – náučné – obohatiť slovnú zásobu detí, upevniť vedomosti detí o znameniach jari, o sťahovavých vtákoch, o prvých jarných kvietkoch.

Korekčné – rozvojové – rozvíjať schopnosť počuť učiteľa, rozvíjať schopnosť koordinovať prídavné mená v rode, čísle a páde, rozvíjať rečový sluch, vytvárať celistvý dojem z obrazu na obrázku, rozvíjať dialogickú reč.

Nápravno – výchovné – práca na vytrvalosti, pozornosti, pamäti, schopnosti samostatnej práce.

Vybavenie: demonštračný materiál – obraz A. K. Savrasova „Veže dorazili“, referenčné obrázky o jari.

Priebeh lekcie:

Organizačný moment: Dobrý deň, deti! Na našu hodinu som sa naučila veľmi zaujímavú básničku. Teraz vám o tom poviem a vy pozorne počúvate a premýšľajte – o čo ide?

Jar prišla v snehu,

Na vlhkom koberci.

Roztrúsené snežienky

Zasiala som trávu.

Splatnosť jazvečích rodín

Vybral som to z dier.

Brezová šťava

Dal som to chalanom.

Pozrel som sa do brlohu:

Poď, vstaň, medveď!

Dýchala na konár -

Je čas prejsť na zelenú!

Teraz je jar krásna

Volanie zo všetkých strán

Husi, rorýsy a bociany,

Kukučky a škorce!

Páčila sa vám báseň? O čom to je? Teraz si to prečítam znova a vy sa snažte spomenúť si na príznaky jari.

Teraz si sadne dieťa, ktoré mi môže povedať jeden náznak jari.

1. Pamätáte si, ako to bolo v básni:

Teraz je jar krásna

Volanie zo všetkých strán

Husi, rorýsy a bociany,

Kukučky a škorce.

Chlapi, kto sú to - husi, rorýs, bociany, kukučky, škorce? (vtáky)

Ako nazývame takéto vtáky? (migračný)

Čo o nich viete? (na jeseň odlietajú do teplejších oblastí a vracajú sa na jar, začínajú stavať hniezda a liahnu sa mláďatá)

Správny. Aké sťahovavé vtáky vidíte na obraze ruského umelca Alexeja Kondratieviča Savrasova? (veže)

Čo robia? (stavajú si hniezda, plánujú vyliahnuť mláďatá, lietajú, kričia, nosia v zobákoch vetvičky a steblá trávy)

  1. Aké znaky jari vidíte na obrázku? (obloha je sivá, pokrytá mrakmi, ale medzi mrakmi sú viditeľné modré medzery, cez ne sa predierajú slnečné lúče, sneh sa topí, uvoľnil sa, mokrý, špinavý, tečú potoky, voda stojí medzi stromami , toto je skorá jar).
  2. a skontrolujeme, či nepoznáte ďalšie známky jari - pomenujem vetu a vy v nej pokračujte, dokončite ju. Ten, kto dokončí vetu, musí vstať.

Cencúle pod slnkom (topenie)

Snehové záveje zo slnečného tepla (usadzujú sa)

Púčiky na stromoch (napučiavať, prasknúť)

Na jar hniezdia vtáky (stavať, stavať)

Medveď z hibernácie (prebúdza sa, prebúdza)

Vtáčie kurčatá (plemeno, krmivo)

Ľad na rieke (topí sa, praská, praskne)

Stromy v záhradách (kvitnúce) na jar

Na rozmrznutých miestach prvé kvety (kvitnú)

Hmyz po zime (ožíva)

Na poliach ľudia sejú raž

Z podzemia sa vynára prvá tráva

Výborne chlapci! Si trochu unavený? Poďme sa zohriať! Opakuj po mne!

Za oknom sa námraz topí (4 skoky na nohách, ruky na opasku)

Vietor trhá oblaky na kúsky (ruky hore, nakláňa sa doľava, doprava)

Uvoľňuje, uvoľňuje (paže vpredu, vpredu na hrudi)

Javorové pevné päste (lakte nadol, zaťať, uvoľniť päste)

Oprel sa o okno (4 skoky)

A sneh sa sotva roztopil (nakláňa sa doľava a doprava)

Dajte mi zelenú dlaň (otočte sa k sebe)

Javor vydrží skôr ako ktokoľvek iný! (podať si ruky)

  1. Posaď sa. Povedzte nám – aké tri jarné mesiace poznáte? Teraz sa o nich dozvedáme niečo nové! Pozorne si vypočujte báseň a zamyslite sa nad tým, o čom je:

Marec je začiatkom jari,

Prebudenie prírody,

Zvuk kvapiek

A topenie bieleho snehu.

Sviatok žien je úžasný,

Vôňa žltej mimózy,

Hluk vtákov na stromoch

A prvé volanie prúdov!

O čom je táto báseň? Teraz si to prečítam znova a vy si to vypočujte a pomenujte znamenia marca.

Ľad sa prelomí v apríli,

Ľad hučí,

Povodeň prikryje

Vodné lúky.

Nežné prvosienky

Ozdobí zem

Vezme to so sebou

Chlad, ľad a sneh!

O čom je táto báseň? Teraz si to prečítam znova a vy si to vypočujte a pomenujte znamenia apríla.

máj - s rozkvitnutými záhradami,

žlté púpavy,

S mladou trávou

Prvá májová búrka,

Šťastný deň víťazstva,

prvomájový ohňostroj,

S výsevom na ornú pôdu

A jemné lístie.

O čom je táto báseň? Teraz si to prečítam znova a vy si to vypočujte a pomenujte májové znamenia.

5. Poďme vyriešiť hádanky!

Biely hrášok na zelenej stonke. (Konvalinka)

Na zelenej krehkej nohe

Lopta rástla blízko cesty.

Vetrík šumel

A rozohnal túto loptu. (púpava)

Rastie pod závejom,

Pije snehovú vodu. (snežienka)

Je macochou aj matkou,

Ako sa volá tento kvet? (podbeľ)

Aké jedno slovo môžeme použiť na označenie odpovedí? (kvety)

Čo sú to za kvety, ak sa objavia na jar? (jar, prvá)

Akú farbu majú stonky a listy všetkých týchto kvetov? (zelená)

Akú farbu má kvet konvalinky? (biely)

Akú farbu majú kvety matky a nevlastnej matky a púpavy? (žltá)

  1. Aký si skvelý chlapík! A teraz si musíme trochu oddýchnuť - vstaňme od stolov, prejdime na koberec a postavme sa do kruhu.

1, 2, 3, 4 (4 kroky späť)

Rozšírte kruh (rozšírte kruh)

A teraz sme prúdy (bežiace v kruhoch)

Poďme si zabehať preteky.

Ponáhľame sa priamo k jazeru, jazero bude veľké (roztiahnite kruh)

Postavte sa znova do kruhu (zúžte kruh)

Poďme sa hrať na slniečko (beh v kruhu)

Sme veselé lúče (natiahnite sa na špičky, ruky hore)

Sme svieži a horúci (skákať po špičkách, ruky na opasku)

  1. oddýchli ste si? Teraz si sadnite k svojim stolom.

O čom sme sa dnes rozprávali? (o jari)

Čo sa stane na jar?

Slnko jasne svieti

Sneh sa topí

Prúdy sú spustené

Prvé kvety kvitnú

Sú tri jarné mesiace

8. Vidíš, koľko nových a zaujímavých vecí sme sa naučili! Myslíte si, že vaši rodičia vedia to, čo vy teraz viete? Skontrolujme to! Povedzte doma všetko svojim rodičom – všetko, čo viete o jari!

9. Domáca úloha do zošita - nauč sa básničku, tieňuj jarné kvietky, vymenuj 5 znamení jari.