Будівництво, дизайн, ремонт

Прислівники з буквою а наприкінці приклади. Літери про — а наприкінці прислівників. Кошеня довірливо пригорнулося до лагідних рук

Цілі:

  • познайомити учнів із умовами вибору орфограммы;
  • формувати навичку правильного написання прислівників;
  • сприяти розвитку мислення, включаючи учнів у активну розумову діяльність;
  • сприяти формуванню пізнавального інтересу учнів.

Хід уроку

1. Формування психологічного настрою.

- Вітаю. Сьогодні ми поговоримо про правопис прислівників, а зараз я пропоную вам гру “Як? Де? Коли? Ви будете командою знавців. У ролі телеглядачів виступлять учні 8-го класу, вони склали спеціально вам питання на тему “Правопис прислівників”.

2. Повторення вивченого на тему: “Правопис прислівників”.

Слайд 1.Чи випадково я змінила назву всім відомої інтелектуальної гри? На які питання відповідають прислівники?

Слайд 2З вами грає Кисельова Олена. Увага:

– Які слова є прислівниками?

Слайд 3.З вами грає Василь Суразаков. Увага:

- Іменники схиляються, дієслова відмінюються.

Як змінюються прислівники?

Слайд 4.Із вами грає Шадріна Юлія. Увага:

– Розкажіть про правопис не з прислівниками.

– Доповніть відповідь своїми прикладами.

Слайд 5.З вами грає Реє Оксана. Змагання з комп'ютером.

Слайд 6.Потрібно замінити фразеологічні звороти на прислівники. Хто швидше?

Слайд 7.З вами грає Шадрін Іван. Увага:

– Які ступені порівняння є у прислівників?

Слайд 8.З вами грає Казанцев Олексій. Увага:

– Які групи прислівників за значенням ви знаєте?

Слайд 9.З вами грає Іван Казанцев. Увага питання: Коли в прислівниках пишеться суфікс-А, а коли-О?

3. Новий матеріал. Слайд 10.

– На запитання Вані ми поки що відповісти не зможемо, залишимо його на потім.

А зараз, хлопці, послухайте казку.

- Жив-був маленький чоловічок з величезним червоним носом і завжди ходив він з гігантською носовою хусткою в маленькій ручці. Якось його запитали:
-Як тебе звати?
- Ідос, - відповів він.
- Яке дивне ім'я!
- Це де я. Бідолашно дозують Іздос, тому що у бідноти всі вребя З ДОСатече.
- Що що?
- Він сказав: "Мене називають Іздос, тому що в мене весь час з носа тече", - переклав хтось.

Іздос висморкався в свою хустку і почав говорити нормально.

- А це мій друг і помічник, показуючи на хустку, його звати Занав, - сказав Іздос.
– А чому його так звати?

– Це його родове ім'я. Я завжди боровся з нежиттю, ніяких хусток мені не вистачало. А на чарівному вікні висіла фіранка. Я взяв і відрізав половину: - ЕСКА залишилася висіти, а ЗАНАВ - тепер завжди зі мною.

Хлопці, я вам розповідаю цю казку, щоб ви краще запам'ятали приставки прислівників Вікна? Що це за прислівники вікна, я вам зараз розповім.

Слайд 12.

Є таке плем'я: Приставки Вікна. Вони там живуть, у Чарівному вікні, і йому, вікну, поклоняються та коряться. А Іздос і Занав там стражники. Вони відбирають, хто може пройти у плем'я вікна, а хто ні. Відбір дуже жорсткий та суворий – як у космонавти, адже всі хочуть жити у Чарівному вікні. А беруть туди ті прислівники, які мають імена, як у стражників. Це прислівники з приставками ІЗ, ДО, С (ІЗДОС) і ЗА, НА, В (ЗАНАВ). Але стражники вирішують трохи у долі прислівників. Їхнім життям розпоряджається Само Вікно! Слайд 13.Наприклад, ми не знаємо, “О” або “А” пишеться наприкінці слів улів.., довід.., здавна…Ми підставляємо іменник ВІКНО. Начебто приставки В, С, ІЗ – прийменники. Вліво.. (у вікно). Значить, ліворуч. Слайд 14,15.

4. Читання орфограми № 61 на стор. 115 (хором).

5. Фізкультхвилинка.

Настав час поговорити про здоров'я. Ми часто сьогодні вимовляли звуки О та А, давайте вимовимо їх ще раз разом зі мною, вимовляємо старанно. Це не звичайні звуки. Медики рекомендують вимовляти їх кілька разів на день. Звук "О" посилює кровопостачання серця, звук "А" благотворно впливає на нервову систему. Тож ми не лише знайомимося з новою орфограмою, а й покращуємо своє здоров'я. Давайте тепер свідомо промовимо ці звуки ще кілька разів. Відпочили, поправили здоров'я, продовжимо.

6. Тренувальні вправи: Слайд 16.

2. Вигадати розповідь на тему “Я лечу застуду”, використовуючи прислівники: справа, засвітло, знову, наліво, зрідка, дочервона, здавна, спочатку.

3. Дані словосполучення замінити прислівниками з -О чи -А наприкінці, пояснити вибір орфограммы:

Іти праворуч (йти праворуч);

Розлучитися на довгий час (розлучитися надовго);

Наїстися до повної ситості (наїстися досхочу);

Переписати остаточно (переписати начисто або набіло).

Слайд 17.Я думаю, що зараз ми зможемо відповісти на запитання Івана Казанцева. Увага:

- Коли на кінці прислівників пишеться суфікс -А, а коли -О?

Слайд 18. Домашнє завдання:

1. § 41, упр. 246 (за зразком).

Слайд 19. Рефлексія.

"Недописана пропозиція":
– Я не дарма провів цю годину, бо….
- Всім дякую. До побачення.

Дата: 30.01.2014 Тема:

Зрідка, здавна, скоса, дочиста, насухо, дочервона, добіла, праворуч, ліворуч, знову, спочатку.

Ліворуч, праворуч, наглухо, праворуч, насухо, насильно, ліворуч, начисто, надовго, начорно, наново, міцно-міцно, туго-натуго, чисто-начисто, засвітло, заново, замертво, живцем, свідомо.

Спочатку досить.

I. 1. Зрідка у близькій річці з раптовою звучністю плісне велика риба. (Т.) 2. На тряскому млині колеса вже шумлять здалеку. (Майк.) 3. Пурга дочиста вимела скелі, нарти застрявали в камінні, собаки залишали криваві сліди на голій землі (Алд.-Сім.) 4. Довго повзли по дуже крутому схилу, що порос спочатку сосновим лісом, а потім ялиновим. (Кат.) 5. Російський народ здавна славиться своєю гостинністю.

ІІ. 1. Близько полудня бричка звернула з дороги праворуч, проїхала трохи кроком і зупинилася. (Ч.) 2. Очі Чертопханова повільно розкрилися, і згаслі зіниці рушили спершу праворуч наліво, потім ліворуч і зупинилися на відвідувачі. (Т.) 3. Праворуч від нас біля самого озера шумів високий бір, ліворуч був дикий невилазний болотяний ліс, що переходить у величезні болотяні простори. (Пришв.) 4. Петя прокинувся задовго до труби. (Кат.) 5. Загін засвітло повернувся до табору. 6. Петя вирішив на прощання швидко викупатися. (Кат.) 7. Гілочки молодої осики були начисто обстрижені лосями. (С.-М.)

ІІІ. 1. Дітям міцно-міцно було наказано не торкатися сірників. 2. Ми просто роззулися і перейшли річку вбрід.

Тема уроку: о, а на кінці прислівників»

Мета уроку : створити умови для формування навички написання літер А та Про на кінціприслівників;

Завдання: - розвивати навичку правопису прислівників із суфіксами –о-, -а-,

- забезпечити виховання вміння слухати та говорити;

- створити умови для виховання акуратності та уваги, дбайливого ставлення та любові до рідної мови.

Тип уроку : вивчення та застосування нових знань

Форма уроку : урок вивчення нового матеріалу

Хід уроку

1.Орг момент

2.Перевірка д.з.

Словниковий диктант: (не) погано, (не) мудро, (не) охайно виконати, далеко (не) хоробр-

рий, (не) приголомшливо вигукнути, (не) уклюже виправдовуватися, дуже (не) переконливо.

Завдання: складіть 3-4 речення з цими словами.

Гра «Збери прислів'я та підкресли прислівник»

Зате плід солодкий; далі будеш; а вдома краще; м'яко стеле; у гостях добре; та жорстко спати; корінь вчення гіркий; тихіше їдеш.

Замініть кожен із фразеологізмів одним словом (говіркою)
А) на все горло Б) хоч греблю гати В) у всі лопатки Г) абияк Д) за тридев'ять земель

Ж) за царя Гороха З) на годину по чайній ложці І) з рук геть К) як убитий Л) час від часу

М) рукою подати.

Ознайомлення з новим матеріалом

Створення проблемної ситуації, що спонукає до гіпотез діалог:
Прочитайте пропозиції на дошці.Учні читають:
– Раніше ми рідко їздили відпочивати на море.- Сонце зрідка показувалося з-за хмар.- Зліва височіли гори, праворуч чорніла прірва.- Я глянув ліворуч, потім праворуч.– Стриж метнувся праворуч.– Підлога була витерта насухо.– На вулиці було сонячно, сухо та запорошено.- Він знову почав писати твір.– За вікном знову почався дощ.

Знайдіть у них однокорінні слова.

- Рідко, зрідка, ліворуч, праворуч, ліворуч, праворуч, праворуч, насухо, сухо, заново, знову.

Які це частини мови?

Виділіть їх суфікси. Що цікавого помітили?Серед цих прислівників є однокорінні, які мають схоже лексичне значення, але голосні в суфіксах наприкінці слів вони різні.Яке виникає запитання? Чому наприкінці однокорінних прислівників різні голосні?Яка мета нашого уроку?Навчитися правильно писати літери А-О наприкінці прислівників.Подивіться на слова. Які будуть гіпотези про правописа-о у суфіксах прислівників?: Спробуйте згрупувати слова. За якою ознакою це можна зробити?За способом освіти: суфіксальний та приставочно-суфіксальний.(групують слова).
Від яких слів вони утворені? Запишіть їх поряд у дужках. Зверніть увагу на те, яка голосна пишеться на кінці прислівників, утворених приставково-суфіксальним способом.-а, -о. Яку закономірність ви бачите?Слова із приставкамив-, на-, за- пишуться з на кінці, а слова з приставкамиз-, до-, с- пишуться з -а наприкінці слова.Н:Дотемна,скупо,добела,ранком,право,здавна

З - з давна У - в лево

До- А(суф)до біла НА- на міцнийо

З - з новийа ЗА- за світлийо


Як перевірити вашу гіпотезу? (Примушення до практичної перевірки).Читання тексту з підручника «А чи О»?

Випишемо в перший стовпчик слова з приставкамив-, на-, за-, а на другий – з приставкамиз-, до-, с- і подивимося з їхньої суфікси.

Робіть.Учні виписують слова. Що дала перевірка?Прислівники першого стовпчика пишуться з у суфіксі, а прислівники другого стовпчика пишуться з у суфіксі. (Аргумент).Сформулюйте загальний висновок. Чому наприкінці прислівників пишуться різні голосні?Учні (Формулюють правило – відкриття нового знання) : Відповідають на запитання: прислівники з приставками в-, на-, за- пишуться з наприкінці, прислівники з приставками з-, до-, с- пишуться з - а на кінці.

Відтворення нового знання

Тема урока: " «Літери О і А на кінці прислівників з приставками з-(іс-), до-, с-(со-), в-(во-), на-, за-»."

Предмет: російська мова

Клас: 7

Мета уроку:

продовжити знайомство учнів із прислівником як самостійної частиною промови; познайомити учнів із правилами написання суфіксів -О, -А наприкінці прислівників; відпрацювати навички застосування правила правопису суфіксів -О, -А наприкінці прислівників.

Завдання уроку:

- освітні : удосконалювати знання про семантичні особливості прислівника як частини мови; формувати ставлення до правил вибору суфікса наприкінці прислівників.

- розвиваючі : розвивати орфографічну пильність учнів, уміння утворювати прислівники за даними моделям, виробляти морфемний розбір прислівників. Розвивати вміння аналізувати, робити висновки, давати відповідь на лінгвістичну тему.

- виховні: виховувати інтерес до вивчення російської, естетичний смак, мовну культуру.

Тип уроку : пояснення нового матеріалу

Методи навчання : практичні методи

Форми роботи : фронтальна, індивідуальна, робота в парах

Устаткування : комп'ютер, проектор, екран, картки.

«Російська мова надзвичайно багата

прислівниками, які роблять нашу промову точною образною, виразною».

М.Горький

ХІД УРОКУ

1. Організація початку заняття. Формування психологічного настрою.

Чи здорова ваша худоба? Сідайте. Здивовані? Цю дивну здавалося б фразу вимовляють під час зустрічі монголи. Представники африканського племені зулусів кажуть під час зустрічі: «Я тебе бачу». А ми російською мовою просто: «Здрастуйте». Тобто бажаємо нашому знайомому здоров'я. Усміхніться і привітайтеся з вашим сусідом по парті.

Для того, щоб згадати, про що ми говорили на колишніх уроках, пропоную вам гру Як? Де? Коли?”. Ви будете командою знавців. У ролі телеглядачів виступатимуть учні 8,9 класів, вони склали спеціально для вас питання на тему «Правопис прислівників».

2. Підготовка до основного етапу заняття. Слайд 1(Епіграф)

Чи випадково я змінила назву всім відомої інтелектуальної гри? На які питання відповідають прислівники?Слайд 2 .

Слайд 3 .З вами грає Литкіна Ганна. Увага:

Які слова є прислівниками?

Слайд 4 .З вами грає Положенко Сергій. Увага:

Іменники схиляються, дієслова відмінюються.

Як змінюються прислівники?

Слайд 5 . З вами грає Вавілов Олексій. Увага:

Розкажіть про правопис не з прислівниками.

Доповніть відповідь своїми прикладами.

Слайд 6. З вами грає Коренівський Євген. Змагання з комп'ютером.

Слайд 7. Потрібно замінити фразеологічні звороти на прислівники. Хто швидше?

Зі школи Ігор ішовчерепашим кроком(Повільно).

П'ятірка в моєму щоденникукіт наплакав(Мало).

Сьогодні мені довелосявстати на світ (рано).

Від зупинки до нашої школирукою подати(близько).

В автобусі яблуку не було де впасти(тісно).

Слайд 8. Із вами грає Михальченко Вадим. Увага:

- Які ступені порівняння є у прислівників?

Слайд 9. Із вами грає Коренівський Ігор. Увага:

- Які групи прислівників за значенням ви знаєте?

Слайд 10. З вами грає Байкова Дарія. Увага:

- Коли у прислівниках пишеться суфікс-А, а коли-О?

3. Підготовка учнів до нових знань.

На запитання Дарії ми поки що відповістиможемо?

Тож яка тема нашого уроку?

Слайд 11

Запишіть число, класна робота та тему уроку: «Літери О і А на кінці прислівників з приставками з-(іс-), до-, с-(со-), в-(во-), на-, за-».

Візьміть простий олівець, поставте питання над тими словами в нашій темі уроку, де стоїть проблема уроку і витікає мета уроку. Яка ж мета уроку?

Діти відповідають: Повинні навчитися вибирати букву Про і А на кінці прислівників з приставками з-(іс-), до-, с-(со-), в-(во-), на-, за-.

Слайд 12.

Так, мета нашого уроку- Познайомитися з правилами написання суфіксів -О, -А на кінці прислівників; відпрацювати навички застосування правила правопису суфіксів -О, -А наприкінці прислівників.

А зараз, хлопці, послухайте та подивіться інсценування казки.

(В інсценуванні беруть участь вчитель та 3 учнів)Додаток 2

Жив-був маленький чоловічок з величезним червоним носом і завжди ходив він з гігантською носовою хусткою в маленькій ручці. Якось його запитали:

1. Як тебе звуть?

2. - Ідос, - відповів він.

1. -Яке дивне ім'я!

2. - Це де ібе. Бідолашно дозують Іздос, тому що у бідноти всі вребяЗ ДОСа тече.

1. - Що-що?

3. - Він сказав: "Мене називають Іздос, тому що в мене весь час з носа тече", - переклав хтось.

Іздос висморкався в свою хустку і почав говорити нормально.

2. - А це мій друг і помічник, показуючи на хустку, його звати Занав, - сказав Іздос.

1. - А чому його так звати?

Слайд 13

2. – Це його родове ім'я. Я завжди боровся з нежиттю, ніяких хусток мені не вистачало. А на чарівному вікні висіла фіранка. Я взяв і відрізав половину: - ЕСКА залишилася висіти, а ЗАНАВ - тепер зі мною.

Вчитель. Діти, ви побачили інсценування цієї казки для того, щоб краще запам'ятати приставки прислівників Вікна? Що це за прислівники вікна, я вам зараз розповім.

Слайд 14.

Є таке плем'я: Приставки Вікна. Вони там живуть, у Чарівному вікні, і йому, вікну, поклоняються та коряться. А Іздос і Занав там стражники. Вони відбирають, хто може пройти у плем'я вікна, а хто ні. Відбір дуже жорсткий та суворий – як у космонавти, адже всі хочуть жити у Чарівному вікні. А беруть туди ті прислівники, які мають імена, як у стражників. Це прислівники з приставками ІЗ, ДО, С (ІЗДОС) і ЗА, НА, В (ЗАНАВ). Але стражники вирішують трохи у долі прислівників. Їхнім життям розпоряджається Само Вікно!

Наприклад, ми не знаємо, «Про» чи «А» пишеться наприкінці слів влів.., довід.., здавна…Ми підставляємо іменник ВІКНО. Начебто приставки В, С, ІЗ – прийменники. Вліво.. (у вікно). Значить, ліворуч.

Запам'ятайте Правило Вікна: отже, прислівники з приставками З, ДО, С, НА, В підпорядковуються Правилу Вікна (підставляємо слово ВІКНО і дивимося, яку букву написати на кінці: Про або А).

Для того, щоб запам'ятати Правило Вікна, звернімося до картки №1, які лежать у вас на столі.

Картка 1.

Далекий – здалеку…

Червоний – дочервоний.

Новий – снів…

Чистий – дочиста…

Лівий – влів…

Правий - вправ..

Чистий – начисто…

Простий – просто…

Глухий - наглух.

Але подивіться слайд 15.

Ви бачите слово "відомо", яке утворено від прикметника з приставкою. Пам'ятайте: Правилу Вікна підкоряються тільки прислівники,

утворені від прикметників, у яких приставок не було. Якщо ж приставки вже були наперед, наприкінці таких прислівників пишемо О.

Слайд 16.

Щоб правильно написати Про або А наприкінці прислівників, ми повинні міркувати так:

1. Цієї приставки не було у прикметнику, від якого утворено прислівник, застосовую Правило Вікна.

2. Ця приставка вже була у прикметнику, від якого утворено прислівник, пишу суфікс О.

Звернемося до картки №2.

У якому стовпчику прислівники утворені суфіксальним способом, а в якому приставочно-суфіксальним?

При якому способі освіти в прислівниках з приставкамиз-, до-, с- на кінці пишеться буквао, а при якому - букваа? Зверніть увагу на те, що при суфіксальному способі слова вже є приставка, а при приставочно-суфіксальному ці приставки додаються.

Здалеку - далекий справно - справний

Докрасна - червоний розпещено - зніжено

знову - новий довірливо - довірливий

спочатку - початок пов'язаний - зв'язковий

Картка 3.

Підберіть однокорінні слова та антоніми.

Потім - темний, світлий.

Ліворуч - лівий правий.

Праворуч – правий, лівий.

Визначте, за яким принципом об'єднані прислівники у стовпці. Який можна зробити висновок?

Отже, що ми з вами маємо запам'ятати?

Розкажіть одне одному правило, звіряючи з правилом у картці, яку я вам дала, щоб ви поклали у свої граматичні зошити (робота у статичних парах).

Картка №4.

Літери о і а на кінці прислівників

У прислівниках з приставками з-, до-, с- на кінці пишеться буква а, якщо ці прислівники утворені від безприставних прикметників.

Досуха (відсухий - без прист.).

У прислівниках з приставками з-, до-, с- на кінці пишеться буква о, якщо вони утворені від прикметників, де вже були приставки.

Достроково (від достроковий - з прист.) № 61.

4.Засвоєння нових знань та способів.

Щоб краще запам'ятати правопис про-е наприкінці прислівників, виконаємозавдання у картці № 6 . Усі самостійно працюють у зошитах, а Чорнобров Олександр виконує вправу на дошці.

Картка №6. До прислівників додайте потрібні приставки, допишіть суфікси або в. Складіть з прислівником пропозицію.

Давн..., ...глух..., ... повний..., ...легкий..., ...далекий.......високий...,

Простий ..., ... сит ..., ... редк ... .

- Отже, коли в прислівниках з приставками з-, до-, с- на кінці пишеться буква а, а коли - о?

5. Первинна перевірка розуміння.

Картка № 7. Вставте в прислівники букву А чи О.

Ліворуч, праворуч, праворуч, знову, заново, ліворуч, ліворуч, заново, згаряча, зверхня, намертво, замертво, дотемна, затемнено, досвітла, насухо, дочиста, начисто, догола, засвітло, наголо, добіла, здавна, синя здалеку, набіло, скоса, зрідка.

- Яке правило ви використовували, виконуючи це завдання?

Фізкультхвилинка.

Настав час поговорити про здоров'я. Ми часто сьогодні вимовляли звуки О та А, давайте вимовимо їх ще раз разом зі мною, вимовляємо старанно. Це не звичайні звуки. Медики рекомендують вимовляти їх кілька разів на день. Звук "О" посилює кровопостачання серця, звук "А" благотворно впливає на нервову систему. Тож ми не лише знайомимося з новою орфограмою, а й покращуємо своє здоров'я. Давайте тепер свідомо промовимо ці звуки ще кілька разів. Відпочили, поправили здоров'я, продовжимо.

6. Контроль знань

І, щоб перевірити, наскільки добре ви застосовуєте правило при виконанні практичних завдань, звернемося докартці №8.

Картка № 8. Робота в парах.

Дані словосполучення замінити прислівниками з -Про або -А наприкінці, пояснити вибір орфограми, зробити розбір 2:

Іти праворуч (йти праворуч);

Розлучитися на довгий час (розлучитися надовго);

Наїстися до повної ситості (наїстися досхочу);

Переписати остаточно (переписати начисто або набіло).

7. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання роботи учнів.

- Хлопці, а зараз ми зможемо відповісти на запитання Байкової Дарії.Слайд 17.

Увага:

Коли наприкінці прислівників пишеться суфікс -А, а коли -О?

8. Рефлексія. Самооцінка. Слайд 18.

«Недописана пропозиція»:

Я недаремно провів цю годину, тому що….

Свою роботу на уроці оцінюю на …

9. Слайд 19. Домашнє завдання (на вибір):

1. Вивчити правило – картка №4.

2. Виконати вправу – картка №9.

Картка №9.

Спишіть прислівники, допишіть суфікси або -о. З п'ятьма прислівниками складіть речення.

Ліворуч, снов, вправо, насухо, доп'яний, здавна, нишком, міцний, загоєний, замертвий, дочистий, знову, начистий, міцний, просто, спочатку, засвічав.

Перепишіть, вставляючи пропущені літери.

1. Згаслі зіниці рушили спочатку справа наліво, потім зліва направо. 2. І знову перед вами впали самодержавні сини. 3. Він скоса глянув на дружину. 4. Чай був настояний дочірній. 5. Такий привілей він користується здавна, ймовірно, як лікарняний старожил. 6. Ми вийшли з дому затемнених. 7. Пурга дочист_ вимила скелі 4 . 8. Ми вирішили повернутися засвітл_. 9. Він знав про приїзд брата завідом.

АБО

Вигадати розповідь на тему «Я лечу застуду», використовуючи прислівники: справа, засвітло, знову, наліво, зрідка, дочервона, здавна, спочатку.

- Всім дякую. До побачення.